Har du spørsmål til tannlege i Polen ? Ring oss. Vi snakker norsk +47 90126362

Gdańsk

Gdańsk, to miasto z ponad 1000-letnią historią uchodzące za jedno z najbogatszych w zabytki miast leżących nad Bałtykiem. Większość zabytków skupionych jest trakcie Głównego Miasta, czyli Drodze Królewskiej oraz przyległych do niej uliczkach i deptaku nad Motławą. Wszystkie te piękne miejsca znajdują się zaledwie dwie minuty spacerem od Kliniki stomatologicznej Curodental.

Sercem Gdańska jest Długi targ, który wraz z ulicą Długą w XIII wieku pełnił rolę traktu kupieckiego, zastępującego rynek. To właśnie tu znajduje się jeden z najbardziej znanych symboli miasta, czyli Fontanna Neptuna. Spacerując ulica Długą w kierunku Motławy dojdziemy do Zielonej Bramy. Przechodząc przez nią znajdziesz się na Długim Pobrzeżu, na którym króluje charakterystyczna sylwetka Żurawia- najstarszego zachowanego dźwigu portowego w Europie. Przechodząc przez rzekę Motławę dojdziesz do Wyspy Spichrzów oraz do gdańskiej mariny.

Podczas spaceru Długim Pobrzeżem wartą zobaczenia jest na pewno średniowieczna, gotycka Brama Mariacka, prowadząca na jedną z najpiękniejszych gdańskich uliczek – Ulicę Mariacką. Wąska i pełna stoisk z bursztynami Ulica Mariacka prowadzi do jednego z największych ceglanych kościołów na świecie – Bazyliki Mariackiej. Będąc w Gdańsku warto wybrać się na wieże w Bazylice z której rozpościera się wspaniały widok na panoramę Gdańska.

Niedaleko Starego Miasta znajduje się Plac Solidarności na którym stoi monument w postaci trzech krzyży z kotwicami, czyli Pomnik Poległych Stoczniowców. Jest to pomnik upamiętniający historię lat 80, kiedy to Polska uwalniała się spod komunistycznych rządów. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat tamtych czasów warto udać się do Europejskiego Centrum Solidarności, czyli muzeum którym prezentowane są eksponaty związane z opozycją antykomunistyczną i przemianami ustrojowymi przełomu lat 80. i 90. Będąc w Gdańsku warto również odwiedzić wierdzę Wisłoujście oraz Westerplatte, czyli miejsca rozpoczęcia II wojny światowej. Ponieważ zarówno do Westerplatte, jaki i do Twierdzy Wisłoujście trudno dotrzeć pieszo, polecamy komunikację miejską lub wycieczkę statkiem.


Sopot

Centrum Sopotu przecina reprezentacyjna ulica Bohaterów Monte Cassino, potocznie zwana Monciakiem. Jest to główny deptak, całkowicie zamknięty dla ruchu drogowego przy którym mieści się wiele kawiarni, pubów, restauracji i klubów tanecznych. Sercem miasta jest Plac Przyjaciół Sopotu.

Na przedłużeniu Monte Cassino znajduje się molo, czyli  najdłuższe drewniane molo w Europie, o długości 512 metrów. Na jego końcu usytuowana została marina dla jachtów żaglowych oraz motorowych. Z sopockiego mola można podziwiać widok na Zatokę Gdańską, trójmiejskie wybrzeże oraz miasto Sopot.

Będąc w Sopocie warto wybrać się również na Górę Zamkową, gdzie znajduje się średniowieczne Grodzisko, czyli najstarszy zabytek w Sopocie. Atrakcją, którą warto również umieścić na liście miejsc do zobaczenia jest odnowiona Opera Leśna. Słynąca w okresie międzywojennym z festiwali wagnerowskich, a po roku 1961 r. – z odbywającego się rokrocznie Międzynarodowego Festiwalu Piosenki.

Wszystkim miłośnikom koni oraz zawodów sportowych polecamy odwiedzenie Gdańskiego Hipodromu, uchodzącego za jeden z najnowocześniejszych ośrodków jeździeckich w Polsce. Tor Wyścigów Konnych powstał ponad sto lat temu na trawiastym terenie o powierzchni 33 ha.


Gdynia

Gdynia jest młodym i bardzo dynamicznie rozwijającym się miastem portowym, które powstało w 1926 r. Łączy ono funkcje handlowe oraz turystyczno -rozrywkowe. Jest to jedno z niewielu miast w Europie posiadające długą i łatwo dostępna linie brzegową opiewającą na 12,5 kilometra nie wliczając w to terenów portowych. Ta niespotykana lokalizacja sprawia, że w mieście jest pełno punktów oraz tarasów widokowych,. przystani żeglarskich oraz klimatycznych miejsc architektonicznych.

Podczas zwiedzania Gdyni na pewno warto przejść się Skwerem Kościuszki, który jest najbardziej znanym placem w mieście. Na nim znajduje się pomnik Jana Pawła II, który został wzniesiony w celu upamiętnienia wizyty Papieża w Gdyni. Przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe, na którym znajduje się jedyna w Polsce „Aleja Statków Pasażerskich”. Składa się ona z z zielonych granitowych tablic upamiętniających przybywanie do Gdyni statków pasażerskich. Ze Skweru Kościuszki warto udać się na spacer Bulwarem Nadmorskim.

Bulwar Nadmorski nazywany też promenadą to liczący 1500 metrów deptak. Został on stworzony dla ochrony stromego klifu. Znajduje się przy nim ekspozycja plenerowa broni i uzbrojenia morskiego. Możemy zobaczyć na niej uzbrojenie oraz sprzęt bojowy, występujący od od XVII wieku po dzień dzisiejszy.

Będąc w Gdyni warto udać się również na Kamienną Górę, czyli jedną z bardziej luksusowych dzielnic na której szczycie umieszczony został wielki krzyż. Można się na nią dostać kolejką lub tradycyjnie wspinając się po schodach.

Gdynia jest doskonale skomunikowana z Gdańskiem i Sopotem poprzez Szybką Kolej Miejską SKM. Z Kliniki Stomatologicznej Curodental przystanek SKM znajduje się zaledwie 5 minut drogi. Podróż do Sopotu zajmie nam około 30 minut, natomiast do Gdyni 40-45 minut.

Close Menu